Svědkové časů dávno minulých
Kostely jsou již po staletí neodmyslitelným prvkem kulturní krajiny, kterou utvářely celé generace obyvatel a v jejímž utváření pokračujeme i my.
Staly se středobodem života věřícího člověka i celé společnosti a právě zde se odehrávaly klíčové okamžiky důležité pro každého, ať už jde o křest, biřmování, sňatek či pohřeb. Samozřejmostí byly pravidelné návštěvy bohoslužeb, jichž se společně účastnila celá rodina a každá z nich měla v kostelních lavicích „svoje místo“. které se již od přelomu18. a 19.století označovalo cedulkou.
V našem muzeu se nachází téměř 3 stovky těchto štítků, pocházejících z hromadného svozu předmětů z Jablonného v Podještědí a okolí (1969). Poněvadž neexistuje žádná přesná evidence, bohužel nedokážeme určit, z kterých kostelů byly shromážděny.
Převážná část jich pochází z 19.století, jsou vyrobeny z mosazného plechu, na němž je vyryto nebo vyraženo jméno majitele, bydliště a někdy i letopočet, kdy byla cedulka zhotovena. Nejsou typizované, vyskytují se různé tvary, písmo, zdobení i kvalita provedení, každá je tedy originál.
V poválečné době došlo k jejich sejmutí z kostelních lavic, aby nepřipomínaly starousedlíky, kteří milovali místo kde žili, vychovávali zde děti a řídili se slovy starobylé písně „Dědictví otců,zachovej nám, Pane….“
Dnes se již se jmenovkami v kostelích běžně nesetkáme, ovšem krásným příkladem propojení historie a současnosti je obec Starý Rokytník na Trutnovsku, kde jsou na lavicích opětovně zaznamenáni ti, kteří kdysi v obci žili a vedle nich jsou lidé, kteří tam jsou doma dnes.
Doufejme, že i v našem regionu se dočkáme podobné aktivity.
Mgr. Jana Stránská