15. října 2023 - Podzimní mykologická vycházka - lesy pod Špičákem

Po jarních a letních houbách jsme se konečně dočkali skutečného podzimu a mohli vyrazit. A že 14. října podzim skutečně začal, jsme se přesvědčili na vlastní kůži. Vydali jsme do lesa za Špičákem. Původní předpoklad, že obejdeme větší oblast, se nevyplnil. V podstatě jsme ušli možná kilometr, což stačilo, protože jsme během tří hodin našli neskutečných 150 druhů. Za jedlé houby byl nejhojněji zastoupen rudoušek uťatý a v závěsu za ním hadovka smrdutá. Kdyby nás vlezlá zima pustila dál do lesa, jistě bychom našli i další druhy. Ale skromně jsme usoudili, že 150 stačí.

Každopádně abychom završili houbařův rok, už plánujeme vycházku za zimními houbami. Termín a podrobnosti budou zveřejněny na webu muzea, zájemci o houbové vycházky se ale mohou hlásit i v Orseji na emailu ekoporadna@muzeumcl.cz a informace budou dostávat rovnou do své schránky.

Mgr. Kateřina Ledvinová
muzejní edukátorka v kultuře se zaměřením na ekologickou výchovu a vedení ekoporadny