Botanický průvodce stezkou Singltrek Česká Lípa - LÉTO

Botanické jaro na této krásné přírodní lokalitě, která je doslova protkaná klikatými cyklistickými tratěmi, nebylo dokumentováno od samotného počátku, ale až od poloviny měsíce května.

O bohatém a pestrém druhovém složení časného jara však svědčí odkvetlé keříky prvosenek, plicníku, sasanek a dalších jarních druhů, na jejichž rozkvetlé koberce si musíme počkat až do jara příštího. I tak byly zachyceny v této příměstské krajině druhy nečekané, mezi kterými kraluje jako skutečná královna mezi všemi Okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), z čeledi vstavačovitých. Patří mezi naše zákonem chráněné druhy orchidejí, a to v kategorii C3, jako ohrožený druh.

Podél cyklistických tratí je tato květina nepřehlédnutelná a je zakázáno ji trhat, ničit či dokonce její podzemní kořenové hlízy vyrývat. Její požadavky na složení látek v půdě a vazba na určité druhy hub (orchideová mykorhiza), jsou tak specifické, že nejen tato, ale i další orchideje po přenosu z volné přírody do domácích zahrad hynou.  

Botanické putování cyklostezkou Singltrek pokračuje letními snímky rostlin, stromů, keřů a hub, které budou stejně jako v jarní galerii řazeny abecedně a dle fáze růstu daných druhů.

Na potkávání s Vámi a na objevování dalších přírodních krás této zajímavé lokality se těší Ing. Marta Knauerová, botanička Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

 

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty