• Home
  • Exponát měsíce – výukové pomůcky z českolipské zemědělské školy

Exponát měsíce – výukové pomůcky z českolipské zemědělské školy

Ackerbauschule neboli zemědělská škola byla slavnostně otevřena 14. října 1879 na usedlosti Růžový dvůr. Ředitelem školy byl jmenován profesor Johann Benda.

Rozvrh výuky byl velmi pestrý: vedle němčiny, náboženství, počtů, geometrie, fyziky a chemie zde byl také předmět lov zvěře, vedení hospodářství nebo ošetřování domácích zvířat. Dále se vyučovala chemická technologie, zdravověda a základy veterinární péče. Paletu vyučovacích předmětů dotvářelo pěstitelství, chovatelství, strojnictví, účetnictví a studium zemědělského a lesnického zákonodárství. Studenti se vzdělávali v čase od 8-12 a od 13-17, v létě do 18 hodin.

Před dokončením nové budovy si tři roky pronajímala zemědělská škola učebny, kanceláře i ubytování pro učitele v našem klášteře.

V roce 1895 se škola nastěhovala do vlastní budovy pod Špičák a její program se rozšířil. Nová školní budova se stala centrem zemědělské osvěty, pedagogové pomáhali zakládat zemědělské spolky na venkově. Škola také pořádala nejrůznější kurzy pro veřejnost, například o chovu včel, pěstování chmele. Páni profesoři přenášeli i v sálech hospod a demonstrovali nové poznatky o hnojivech a ošetřování rostlin či péči o dobytek.

Rolníkům i široké veřejnosti sloužila i taková zařízení jako byla školní meteorologická stanice. Spousta údajů o klimatu Českolipska má svůj zdroj právě v pravidelně prováděném měření učitelů a studentů.
Školní statek pod Špičákem nebyl žádným miniaturním hospodářstvím. Měl 23 hektarů půdy, vzorné stáje a provozy.
V učebním plánu byl samozřejmě i přírodopis, jehož součástí byla také geologie.
V roce 1900 měla škola k dispozici knihovnu s více než tisícem knih a bohatou sbírku výukových materiálů, která byla rozšiřována prostřednictvím darů různých firem, ale některé si zhotovovali a shromažďovali i studenti a učitelé.

Vy si nyní můžete prohlédnout právě takovou autentickou školní pomůcku z českolipské zemědělské školy – Beitrag zur Bodenkunde Nordböhmens (Příspěvek k půdoznalství severních Čech). Popisuje nálezy čediče z Holého vrchu v České Lípě.

Jedná o poměrně zajímavou učební pomůcku, která měla sloužit hlavně jako ukázka vzniku půdy na příkladu alkalického bazaltu. Pomůcka, která imituje knihu, popisuje lokalitu Holého vrchu a poukazuje na těžbu čediče, zároveň je zde vzorek horniny a výbrusy, které sloužily k mikroskopickému výzkumu mineralogického složení. To je doplněno i o zvětšený obraz konkrétního uspořádání jednotlivých částic minerálů. Vše uzavírá vzorek půdy odebraný na zvětralém podkladu bazaltu.

Petr Mužák, Jaroslava Vondrová

Předchozí článek

Zahájení digitalizace

Následující článek

Muzeum je na eSbírkách!

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty