Waldkraiburgensia v muzeu v České Lípě
Vlastivědné muzeum a galerie Vás srdečně zve na výstavu Waldkraiburgensia, která představí to nejzajímavější z rozsáhlého krajanského archivu, který vznikal celá desetiletí v bavorském Waldkraiburgu a v průběhu tohoto roku byl darován a přestěhován do našeho muzea.
Výstavu zahájíme slavnostní vernisáží 7. listopadu v 17 hodin. V klubovně muzea ji představíme krátkou přednáškou, po které bude následovat prohlídka ve výstavní síni Josefa Maštálka. Otevření výstavy se zúčastní také delegace z Waldkraiburgu v čele s Konradem Kernem, městským archivářem, který transfer unikátního dědictví do České Lípy inicioval.
Waldkraiburská akvizice čítá 50 metrů převážně archivního materiálu. Jsou zde zastoupeny ale i trojrozměrné předměty a výtvarná díla. Všechny tyto předměty pocházejí z někdejších okresů Česká Lípa, Nový Bor a Dubá. Jejich původci byli Němci z Českolipska, kteří byli po druhé světové válce odsunuti. V několika zavazadlech, která jim bylo umožněno vzít s sebou, si odnesli památky na své domovy, fotografie, rodinné písemnosti, oblečení a další předměty. Ve Waldkraiburgu byly tyto archiválie od 70. let shromažďovány a pořádány Erikou Rahnsch, rodačkou z Kytlice.
Návrat těchto archiválií do České Lípy je oslavou a symbolem přátelství, partnerství a smíření mezi Čechy a Němci z Českolipska.
Výstava bude přístupná ve výstavní síni Josefa Maštálka od 8. 11. 2024 do 12. 1. 2025.
Dne 7. listopadu 2024 se uskutečnilo v českolipském muzeu slavnostní zahájení výstavy Waldkraiburgensia, která bude trvat do 12. 1. 2025. Výstava je ukázkou toho, co německá strana darovala do muzea. Jedná se o bohatý soubor reálií se vztahem k našenu regionu.
Výstava je připravena v Maštálkově výstavní síni, kde se zájemci mohou seznámit s příběhy vystavených předmětů, které si s sebou do Německa při odsunu odnesli místní Němci.
Slavnostní večer byl zahájen v 17 hodin v klubovně muzea. Na úvod vystoupila paní Lenka Hašková, která zazpívala v němčině píseň, „O Polzenthal mein Paradies“ za doprovodu citery, na kterou hrál pan Jiří Predka. (Píseň složil ředitel žandovké školy Gustav Pollak a měla premiéru v roce 1820.) Tento milý úvod doplnil historik Tomáš Cidlina úvodním slovem. Ve své řeči vyzdvihl výjimečnost této sváteční chvíle, přivítal celou řadu zajímavých hostů:
Místostarostu města Česká Lípa Martina Brože, místostarostu města Česká Lípa Jabuba Mencla, dále byli přivítáni starosta Nového Boru, pan Jaromír Dvořák, starostka Dubé paní Irena Žalovičová, bývalý starosta České Lípy Petr Skokan, bývalá starostka České Lípy paní Žatecká, dále byli přivítáni kolegové z českolipského archivu, pan Rádl a pan Kozojed. Z děčínského archivu dorazil Petr Joza. Slavnostní večer si nenechali ujít ani místní regionální badatelé, jako Petr Fletcher, Jaroslav Panáček, Josef Doškář, učitel Martin Aschenbrenner. Přítomna byla řada členů Vlastivědného spolku Českolipska. Za novináře přišla paní Ladislava Sdrzallek z Českolipského deníku. Fotografem akce byl pan Vladimír Štěpánský.
Na závěr své řeči Tomáš Cidlina poděkoval kolegům za pomoc s instalací výstavy a za přípravu milého pohoštění, kde se mimo jiné podával výborný kleksen Kuchen, což je dle místní receptury koláč s makovo-povidlovou náplní obohacenou též tvarohem a drobenkou. Zde si zaslouží velký dík Jaroslava Vondrová a kreativní designerka Simona Vomáčková. Následně vystoupil se svou řečí historik z okresního města Mühldorfu, kam správně patří i město Waldkraiburg, pan Daniel Baumgartner. Jeho zdravici, tak jako ostatní německé příspěvky, tlumočila Petra Sochová ihned do češtiny. Pan Baumgartner přečetl zdravici od Elke Keiper, vedoucí muzea ve Waldkraiburgu, která nemohla pro nemoc do České Lípy přicestovat.
Následovala zajímavá vzpomínka na Eriku Rahnsch (1928-2021) od jejího přítele a současného majitel jejího rodného domu v Kytlici pana Kubáta. Paní Rahnsch byla tou osobou, která iniciovala sběr materiálů, ze kterého postupem času vykrystalizovala sbírka, jejíž část dnes ve výstavě obdivujeme.
Večer pokračoval vystoupením nejvýznamnějšího německého hosta, pana Konrada Kerna, městského archiváře ve Waldkraiburgu, který shrnul význam sbírky a poděkoval za vřelé přijetí v muzeu i ve městě a popřál výstavě mnoho spokojených návštěvníků i badatelů. Následoval dlouhý a zasloužený potlesk. Z Německa přicestoval i vnuk českolipského podnikatele Emila Lodeho, pan Michael Lode.
Po hodině projevů už lidé netrpělivě čekali, až budou moci sejít o patro níže a výstavu si prohlédnout. Tento okamžik nastal vzápětí, kdy všechny přítomné Tomáš Cidlina vyzval, aby se šli výstavou pokochat a následně se vrátili k malému pohoštění. Následovalo mnoho kuloárních rozhovorů nejen pro tisk, ale i jen zcela obyčejných milých pochvalných a vše za ochutnávání výborného koláče. Večer byl ukončen asi v 19*30.
Zapsal M. Rádl 8.11.2024