Výstava hub Libereckého kraje

Výstava hub s mykologickou poradnou

vzhledem k nastalé krizové povodňové a povětrnostní situaci, která ČR postihla v minulých dnech, jsme se po dohodě s Krajským úřadem LK dohodli, že se přesune termín výstavy hub na 25. – 27.10. 2024.

Byl také vyhlášen zákaz vstupu do lesů v našem okolí a jde v prvé řadě o bezpečnost našich zaměstnanců a vlastně i všech našich spřízněných sběračů hub, kteří by nám sem své nálezy nosili.

Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (VMG) si dovoluje pozvat veřejnost na letošní výstavu hub, která se koná 25. – 27. 10. 2024 v ambitu v hlavní budově VMG.

Výstava bude zahájena v pátek 25. října v 9:00. Mezi 9. a 13. hodinou bude nabídnut naučný program pro žáky mateřských a základních škol. „Letos nepůjde o tvořivé dílny, ale spíše o povídání o houbách, které lze na výstavě spatřit. Mezi exponáty se objevují jak běžné druhy, tak skutečné rarity, na něž se pokusíme upozornit a přijatelnou formou s nimi školáky seznámit. Během celé výstavy budou samozřejmě připravena i oddechová stanoviště pro děti, jejichž dospělý doprovod si chce výstavu v klidu prohlédnout,“ uvádí za organizátory Mgr. Kateřina Ledvinová. Na doprovodný program pro školy je nezbytné se pro omezenou kapacitu předem přihlásit, a to od 11. 9. a pouze na emailu ekoporadna@muzeumcl.cz. Na realizaci výstavy a doprovodného programu se podílejí i studenti oboru ekologie ze SZŠ a SOŠ, Česká Lípa, p. o.

Mykolog Mgr. Martin Kříž bude určovat přinesené houby a zodpovídat dotazy v sobotu 26. 10. od 13 do 17 hodin.

„Loňská výstava probíhala za suchého počasí, přesto se sešlo přes 200 druhů, a to i díky přispění veřejnosti. Ze zajímavých kusů jmenujme například šiškovec černý nebo pralesní šupinovku ježatou, korálovec bukový a další, ale velkou pozornost si získalo i několik exemplářů hadovky smrduté, které byly neprodyšně uzavřeny do zavařovací sklenice,“ říká mykolog Mgr. Martin Kříž a dodává, „věřím, že i letos se nám podaří nasbírat, třebaže netušíme, co si pro nás počasí připraví.“

Houby lze na vrátnici muzea přinášet od úterý do čtvrtka 22. – 24. října.

Vstup na výstavu i doprovodný program je zdarma a je realizován za finančního přispění Libereckého kraje.

Bližší informace a objednávky na doprovodný výukový program na emailu ekoporadna@muzeumcl.cz