Vyhlášení veřejné sbírky předmětů dokumentujících historii českolipské vagónky

Rodí se nevšední výstava o českolipské vagónce, na které se mohou podílet i pamětníci z regionu.

Ve výstavních prostorách ambitu se chystá celoroční výstava „Příběh českolipské vagónky“, její otevření proběhne v květnu a přístupná bude do září. Výstava v prvních dvou částech ukáže stručný vývoj dopravy na Českolipsku od středověku až po současnost a také historii výroby železničních vagónů v České republice, která probíhala od 20. let 19. století. Třetí největší část bude věnována historii závodu a produkci českolipské vagónky, která během své éry vyráběla kromě nákladních a osobních železničních vagónů, také tramvaje, elektrické lokomotivy, autobusy nebo kabiny pro visutou lanovou dráhu. „V roce 2023 to bude právě 105 let od založení této významné českolipské firmy,“ připomíná kurátor výstavy Marek Hofman z Vlastivědného muzea. Kromě panelů s texty a fotografiemi bude výstava obohacena o řadu trojrozměrných exponátů a sbírkových předmětů. Návštěvníci se mohou těšit například na výrobní štítky železničních vagónů nebo věrné modely vagónkou produkovaných vozidel.

Českolipská vagónka je svázána se životem obyvatel v regionu. „V České Lípě a v okolí se najde stále mnoho pamětníků, jejichž rodiny byly profesně svázány s touto výrobou. Pracoval tam třeba tatínek, dědeček. Proto to není jen výstava zaměřená na technické parametry výroby, ale odráží také příběhy lidí z našeho města,“ vysvětluje Lenka Mrázová, vedoucí oddělení výstav, výchovy a propagace z Vlastivědného muzea.

A to je také důvod, proč se muzeum obrací na širokou veřejnost: Pokud máte doma staré fotografie nebo předměty, které jsou spojeny s historií českolipské vagónky, rádi je zapojíme do této výstavy. Zajímají nás i železniční modely, prospekty, upomínkové předměty a další materiály, které dokumentují historii železniční dopravy na našem území.

Obracejte se prosím na kurátora výstavy Marka Hofmana (774 825 090, hofman@muzeumcl.cz).

Předem vám děkujeme za pomoc.