Archeologie: Výbava na poslední cestu

V prvních listopadových dnech  přichází svátky Všech svatých a slavnost Dušiček. Po oba dva dny vzpomínáme na své zemřelé.
Další naši virtuální výstavu tedy věnujeme památce všech zemřelých. Podle lidové víry bývaly v domácnostech zapálené svíčky a hospodář plnil lampu máslem místo jinak k svícení obvyklého oleje. Činil tak proto, aby si duše mohly popáleniny způsobené plameny v očistci natřít a ochladit. Na stůl se dával čistý ubrus, na který se prostíralo pro zemřelé. Připravovalo se zvláštní pečivo zvané „dušičky“ a housky nazývané „kosti svatých“, které měly podobu překřížených kostí. Pečivem byly obdarovávány děti, ale také žebráci při cestě na hřbitov nebo do kostela. Hlavně však všichni navštěvovali hřbitovy a zdobili je květinami, věnci a svíčkami. Upečte si podle našeho receptu tradiční pečivo a prohlédněte si výstavu Výbava na poslední cestu, která zobrazuje výběr nálezů z archeologicky zkoumaných kostelních hřbitovů na Českolipsku.

Výstavu si můžete pustit ZDE.