• Home
  • Vítání ptačího zpěvu

Vítání ptačího zpěvu

15. 5. 2022
Ornitologická vycházka podél řeky Ploučnice

Sraz účastníků v 9 hodin před budovou muzea (VMG), náměstí Osvobození 297/1, Česká Lípa

Třetí květnovou neděli pořádá Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a ornitology ze Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a projektu Jeřábí život Vítání ptačího zpěvu. Příští rok oslaví myšlenka vítání jara společně s ptačím zpěvem (Down Chorus Day) čtyřicet let a po celé Evropě se těší velké oblibě.

Letos účastníci vyrazí od muzea a za doprovodu RNDr. Miroslava Honců se vydají směrem k Dubici. Cesta bude věnována městskému ptactvu a jejich rozpoznávání podle hlasů a pobytových stop. V blízkosti ptačího parku, který od roku 2020 buduje na Mnišských loukách Česká společnost ornitologická, pak bude připravena ukázka odchytu, určování druhů a kroužkování ptáků.

 "Mnozí obyvatelé České Lípy a jejího okolí nejspíš netuší, v jak úžasné lokalitě z hlediska ptačích druhů žijí. Řada míst, na která se dá z Lípy dojít pěšky, jsou území z hlediska ochrany a výskytu ptáků významná nejen pro Čechy, ale i v rámci celé Evropy. Na Mnišské louky se sice vzhledem k již probíhající hnízdní sezóně raději nevydáme, ale i tak věřím, že lidé nebudou zklamaní. Mohou se ptát odborníků a rozhodně se dozvědí spoustu nových informací. Pozorování ptáků, tzv. birdwatching, je úžasný koníček doslova pro každého, kdo má rád přírodu. Potřebujete jen dalekohled a trpělivost. A na věku nesejde,“ říká organizátorka Mgr. Kateřina Ledvinová z českolipského muzea.

Pro účastníky budou připraveny informační materiály o nejnápadnějším obyvateli Českolipska jeřábu popelavém a ochraně ptáků na jaře i v průběhu celého roku. Vycházka je zdarma a není potřeba se na ni hlásit předem.

Bližší informace u vedoucí ekoporadny Mgr. Kateřiny Ledvinové,
ekoporadna@muzeumcl.cz,  tel.: 774 825 089.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty