Velikonoce na Vísecké rychtě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě po loňské pauze opět připravilo tradiční akci v Kravařích – Velikonoce na Vísecké rychtě. Celodenní program v sobotu 9. dubna zahrnoval pohádky, jarní zvyky, výrobu kraslic i taneční workshop. Vstup byl zdarma.

Týden před Bílou sobotou se Vísecká rychta otevřela všem návštěvníkům. V čase od 10 do 16 hodin nabídla bohatý program nejen rodinám s dětmi, ale i těm, kteří si chtěli užít atmosféru a tradice jarního venkova. V 11. hodin potěšila děti loutková Perníková chaloupka, na stejném místě ve 13.30 zase interaktivní představení pohádky Verbováníčko.

Tancechtiví návštěvníci se mohli nechat inspirovat poledním vystoupením folklórního souboru Patašpička z Jablonného v Podještědí s hudebním doprovodem Lusatia Consort ze Cvikova a následně se zapojit do workshopu evropských lidových tanců. Za účasti obou souborů byla také kolem 13.00 vynesena do Bobřího potoka smrtka, Morana, která symbolizuje zimu. K průvodu se přidal každý, kdo se chtěl tímto starodávným způsobem rozloučit s uplynulým ročním obdobím a přivítat tak jaro.

Jarní atmosféru doplnily i velikonoční hry po celý den, pletení pomlázek, výroba kraslic, pečení voňavých dobrot a další rukodělné dílny. V rámci dalšího doprovodného programu agentury Merlet vás určitě pozdravil dudák s doprovodem hrající lidovky a velikonoční animace na chůdách. V pestré nabídce prodejců byly tradiční řemeslné výrobky a občerstvení.

Celá akce proběhla nad naše očekávání. V ručních dílničkách se nám sešlo přes sto dětí a rodičů, kteří atmosféru komentovali s notnou dávkou nadšení.

Největší úspěch měly soutěže, dětské hry, ale i animace, malování na obličej i s dobovými stánky. Připomněli jsme si důležité pohádky, lidovou hudbu a tradice a původ Velikonoc. Děti, ale i rodiče, rozzářeně chodili po lidovém stavení s čerstvě malovanými kraslicemi, plstěnou ovečkou a kolážovými pohlednicemi a za zvuku dud vyhlíželi jaro.

Dopolední slunečné počasí nám sobotní radovánky prozářilo a chvilkové aprílové kroupy k poledni pak neplánovaně oživili program v interiéru.

Veselosti se protáhly do podvečera a Kravaře tak opět díky akci ožily.

Díky a těšíme se zase za rok!