• Home
  • Velikonoce na rychtě

Velikonoce na rychtě

23. 3. 2024, 10–16 hodin

dílničky a jarmark pro celou rodinu na rychtě v Kravařích, vstupné zdarma

Vlastivědné muzeum a galerie, p. o. Libereckého kraje a Ekoporadna Orsej zvou malé i velké na akci Velikonoce na rychtě, která se koná v sobotu 23. března na Vísecké rychtě v Kravařích od 10 do 16 hodin.

„Nejvýznamnější křesťanské svátky, tiché připomínání ukřižování Ježíše Krista a oslava jeho Zmrtvýchvstání, ale i svátky jara, prostá radost z toho, že se zima blíží ke konci a nastává radostný čas, to jsou Velikonoce. Žádný jiný svátek se víc nehodí do prostor Vísecké rychty, muzea lidové kultury a života na venkově v 19. století. Atmosféra  jarní rychty je nezaměnitelná,“ říká organizátorka akce Mgr. Kateřina Ledvinová. Přímo v expozici budou připraveny stánky s ručními výrobky. Nejen děti mohou zasednout k dílničkám, ve kterých si pod vedením zručných lektorů vytvoří kraslice, pomlázky, ozdobí perníčky, ale tvořit se bude i z přírodnin, papíru a jiných materiálů.

Inspiraci pro jarní dekorace najdou kreativci nejen v dílnách, ale i ve výzdobě rychty, kterou vytváří pracovnice Ekoporadny Orsej. „Už loni jsem v prostorách rychty umístila řadu dekorací pod značkou DIY, anglicky „Do it yourself“. Pod anglickým názvem se skrývá prosté „Udělej si sám“. Lidé se často ptají, kde beru inspiraci. V době moderních technologií nebudu předstírat, že všechno vymýšlím sama. Když se tahle kouzelná písmena zadají do internetových vyhledávačů, je cesta za inspirací jednodušší,“ říká Ledvinová a dodává, „ovšem řadu věcí vymýšlím sama, protože pracuji s různými zbytky, recykluji a tam už se bez fantazie neobejdu.“ Vystaveny budou i bannery o historii tradic na Českolipsku a hravý kvíz o lidových obyčejích.

Nebudou chybět stánky s občerstvením a zábavný program s divadlem. V 14:30 zahraje Teta Perla zbrusu novou pohádku O strašlivém Dušánkovi. Ve 12 hodin se připojí českolipský soubor Souznění, v jehož režii bude vynášení Morany a vítání jara v 15:30. Vstupné je zdarma, akci financuje Liberecký kraj.

                                                                                                     

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty