• Home
  • URBEX - opuštěná místa

URBEX - opuštěná místa

Urbex – opuštěná místa

5. 5. – 29. 10. 2023

ambit

Urbexu, jednomu z dnešních fenoménů, je věnována fotografická výstava v části ambitu českolipského muzea. Výstava s názvem Urbex – opuštěná místa představuje snímky fotografa doplněné texty českolipské básnířky.

Slovo urbex je zkrácená verze anglického sousloví „Urban Exploration“, což lze do češtiny přeložit jako městský průzkum. Urbex se zabývá průzkumem objektů vytvořených lidskou rukou, přičemž se jedná o objekty opuštěné či veřejnosti běžně nepřístupné.

Fotografie Alexe Despa nás zavedou do chátrajících domů, továren a kostelů, tedy právě na opuštěná místa. Hledáčkem zachycená poetika tajemných míst inspirovala českolipskou básnířku a slamerku Kačí Rosákovou. „Sama se o urbex zajímám a měla jsem štěstí pár takovýchto míst navštívit. Svými básněmi jsem chtěla vyjádřit smutné i nadějné emoce, které mi místa ze snímků evokují,“ upřesňuje autorka.

Výstava bude přístupná během otvíracích hodin českolipského muzea až do 29. 10. 2023. Vernisáž proběhne v ambitu společně se slavnostním zahájením výstavy Příběh českolipské vagónky (1918–2023) ve čtvrtek 4. 5. v 17 hodin.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty