• Home
  • Tenkrát na severu

Tenkrát na severu

Slavnostní zahájení výstavy Jaroslava Valečky v galerii Jídelna

Jaroslav Valečka: Tenkrát na severu

vernisáž 12. 7. od 17 h

galerie Jídelna

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě srdečně zve na vernisáž výstavy malíře Jaroslava Valečky s názvem „Tenkrát na severu“, která proběhne ve středu 12. 7. 2023 od 17 h v prostorách galerie Jídelna.

Jaroslav Valečka se věnuje ve své tvorbě tradičním malířským tématům, zejména krajinomalbě a figurálním kompozicím. Jeho práce charakterizuje výrazná barevnost, práce se světlem a expresívní kresebná zkratka. Výstava „Tenkrát na severu“ ukazuje malíře jako poutníka, který prochází vzpomínkami a časem v zádumčivé krajině bývalých Sudet, poznamenané složitou historií. Snové krajiny vypráví lidské osudy a dramata výrazem, který se děje, baladickou představivost doprovází pikantní ironie, nadsázka a humor. Obrazy nás vedou k zastavení se a zamyšlení nad věčným koloběhem života a smrti.

Autor čerpá v námětech svých obrazů ze vzpomínek z doby dětství a dospívání, kdy žil v malebném pohoří Lužických hor v bývalých Sudetech v oblasti krutě postižené odsunem německého obyvatelstva i sovětskou okupací i následným vylidněním. Bizarním až morbidním způsobem vypráví lidské osudy a dramata, tragédie všedního dne, které si vybavuje ze vzpomínek či vyprávění. Záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou. Programově se obrací k nízkým formám kultury, vycházející z lidové tradice, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány. Rozkoš ze vzrušení a iluze při recepci uměleckého díla provází vnímatele obrazů k intenzivnímu požitku z iluze i hlubšímu prožívání a poznání sebe sama.

Výstava potrvá do 10. 9. 2023.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty