• Home
  • Oslavy Dne zvířat

Oslavy Dne zvířat

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, p. o. Libereckého kraje a Ekoporadna Orsej si ve spolupráci s dalšími organizacemi dovolují pozvat malé i velké na Oslavy Dne zvířat. Program oslav je rozložen do prvního říjnového týdne.

Už v neděli 1. 10. se začíná Festivalem ptactva, který se koná na Mnišských loukách ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Dopolední akce pro celou rodinu, jejímž cílem je ukazovat nejen obyvatelům Českolipska, jak pestrá je naše fauna, pokud jde o ptactvo. Podzimní festival je věnován ptačí migraci, která je v tomto období v plném proudu. Jako již tradičně nebude chybět odchyt ptáků, kroužkování, pozorování dalekohledy a doprovodný program pro děti.  Festival začíná v 9 hodin na Mnišských loukách.

„Spolu s ČSO se snažíme rozšířit mezi lidmi povědomí o Ptačím parku Mnišské louky, který vzniká od roku 2020 mezi Dubicí a Dolní Libchavou. V České republice je jen pět ptačích parků, které buduje ČSO. Jde o naprosto unikátní prostředí, které poskytuje příhodné životní podmínky nejen pro ptáky, ale i obojživelníky, hmyz a celou řadu savců. Nesmíme ale zapomínat ani na rostliny, zvláště ty mokřadní. Ornitologové na tento podzim chystají celou řadu novinek a dalších úprav a během festivalu s nimi seznámí všechny účastníky,“ říká organizátorka Oslav Mgr. Kateřina Ledvinová.

Úterý 3. 10. je věnováno školkám a žákům prvního stupně. V zahradě muzea bude připraveno 12 stanovišť. Letos nebude tak striktní časový harmonogram a bude moci přijít více kolektivů, i tak je ale nutné se předem objednat, protože v zahradě bude mnoho zvířat a muzeum garantuje dodržení jejich welfare. Vždy 12 tříd dostane hodinu a půl, aby si obešly stanoviště, která připravili pracovníci děčínské ZOO, DDM Libertin v České Lípě a studenti ze SZŠ a SOŠ, Česká Lípa, p. o. Živá zvířata jako kozy, lamy a další přiveze Adélčin DVOREČEK, útulky Bona a Dogsy přijedou s odloženými zvířátky uvyklými na veřejná vystoupení a Jezdecký klub Unicorn předvede poníky. Vstup pro objednané kolektivy bude v 8:00, 9:30 a 11:00.

Ve středu 4. 10. se zahrada otevře pro veřejnost znovu. A přijít může kdokoliv. V 10 hodin vystoupí se svými dravci profesionální sokolník Milan Straka. Kromě tradiční ukázky dravců jako je výr, raroh, různé druhy káňat atd. se bude i létat.

„Komu se nikdy nestalo, že by viděl tak impozantní tvory, jakými jsou orel skalní nebo mořský, naživo, tak ať neváhá, protože kromě jiného bude i ukázka jejich létání. A průlet orla skalního mezi lidmi je věc, na kterou se nezapomíná,“ dodává Ledvinová.

V pátek 6. 10. dostanou prostor větší děti. Zváni jsou žáci 2. stupně, ale i středních škol na přednášky Josefa Rutterleho, správce Ptačího parku Mnišské louky od 8:30 a od 10 hodin vystoupí entomolog a zoolog VMG Lukáš Blažej s přednáškou o zmijích. Kromě toho, že se bude věnovat „naší“ zmiji obecné, pohovoří i o chovu zmijí z celého světa. Na přednášky je nutné se předem objednat. Pokud by byl opravdu velký zájem, kterému nebudeme schopni kapacitně dostát, nabídneme ty samé přednášky i v budoucnu.

Bližší informace k jednotlivým dnům budou na webu muzea nebo k doptání na e-mailu ekoporadna@muzeumcl.cz nebo na tel. č. 774 825 089.

Vstupné je zdarma, akce je financována z prostředků Libereckého kraje.

Mgr. Kateřina Ledvinová
Ekoporadna ORSEJ

   

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty