• Home
  • Oslavy Dne Země

Oslavy Dne Země

Středa a čtvrtek 19. 4. – 20. 4. 2023, od 8:30 do 12:00, zahrada vlastivědného muzea

Pátek 21. 4. 2023 edukační program pro přihlášené třídy, klubovna vlastivědného muzea

Vstupné pro školní kolektivy do zahrady muzea je ve středu a ve čtvrtek zdarma

Páteční edukační program – 60 Kč/90 min za 1 žáka + vstup do muzea zdarma

Vlastivědné muzeum a galerie, p. o. Libereckého kraje a Ekoporadna Orsej ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Libertin a SZŠ a SOŠ, p. o. Česká Lípa zvou žáky mateřských a základních škol na Oslavy Dne Země.

Po roce se Den Země vrací do muzea ve zcela jiné, a to rozšířené podobě.
První dopoledne, ve středu 19. 4., se zahrada otevře pro mateřské školy. Zábavná, ale i naučná stanoviště budou třídám k dispozici od 8:30 do 12 hodin. Děti si prostřednictvím více než dvaceti stanovišť zopakují barvy, zahází si odpadem na koš, vyzkouší, co už vědí o světě, v němž žijí, a naučí se i něco nového. Školky mohou přicházet do areálu zahrady samostatně a střídat se na volných stanovištích podle svého tempa a zájmu. K odpočinku či k potřebným svačinkám lze využít prostor venkovního amfiteátru v zahradě muzea.

Na druhé dopoledne 20. 4. také v čase 8:30–12:00 se mohou těšit školáci. Právě pro ně bude připraveno 20 stanovišť, která budou barevně odlišena pro 1. a 2. stupeň základních škol. Náročnější stanoviště budou vést studenti oboru Ekologie a životního prostředí ze SZŠ a SOŠ, ostatní zastavení budou pro třídy samoobslužná. Nebudou chybět vědomostní úkoly, ekologie prakticky i teoreticky a připravena budou i oddechová stanoviště. Podobně jako mateřské školky mohou i základní školy navštívit muzejní zahradu samostatně a obejít si jednotlivá stanoviště svým tempem. U vchodu dostane každá třída orientační mapku areálu.

„Tématem letošního Dne Země je Invest in Our Planet a je mířeno na vytváření zdravé celosvětové ekonomiky. Cílí na byznys, což je pro běžného člověka, natož žáka základní školy možná těžko uchopitelné. Ale tak složité to není. Pro nás je důležité si uvědomit, že veškerá produkce nebo služby závisí na koncovém zákazníkovi, a to jsme právě my obyčejní lidé. Když budeme zdravě uvažovat o svém spotřebitelském chování a přijmeme ekologii jako součást svého života, pak se budou muset i ti největší hráči na světových trzích přizpůsobit udržitelnému rozvoji. O tom by měla environmentální výchova ve školách být,“ říká organizátorka akce Kateřina Ledvinová, vedoucí Ekoporadny Orsej.

Ke Dni Země je připraven také speciální edukační program, na který se mohou třídy 1. a 2. stupně hlásit přímo v Ekoporadně Orsej.

                                                                                                       Mgr. Kateřina Ledvinová

                                                                                                                 Ekoporadna Orsej

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty