Od Marie Terezie po dnešek. Vysvědčení v proměnách času

Od Marie Terezie po dnešek. Vysvědčení v proměnách času

Síň Josefa Maštálka

1.–30. 6. 2024

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě se na předprázdninový měsíc stalo hostitelem putovní výstavy, která mapuje vývoj vysvědčení. Výstava prezentuje ta nejzajímavější vysvědčení od 18. století.

Školní vysvědčení je jeden z nejobávanějších, ale také z nejvýznamnějších dokumentů školákova života. Výstava srovnává podobu vysvědčení a způsoby kvalifikace od vydání tereziánského Všeobecného školního řádu (1774) do dnešní doby. Zároveň zachycuje měnící se grafickou podobu tohoto důležitého dokumentu.

Výstavu zapůjčenou z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského doplňují předměty ze sbírek českolipského muzea. „Návštěvníci si ve dvou vitrínách prohlédnou psací a kreslicí potřeby z první poloviny 20. století. Penály, perka, křídy a pastelky, jejichž značky a renomé přetrvaly až dodnes,“ doplňuje Eva Schmidová, kurátorka sbírky hraček a školních potřeb.

Výstava v Síni Josefa Maštálka potrvá do konce června.