• Home
  • Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách

Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách

Odchyty netopýrů a ptáků v ptačím parku Mnišské louky

31. 8. – 1. 9. 2024 (sobota – neděle s možností přespání ve stanech)

Sraz účastníků u cedule při vstupu na Mnišské louky v sobotu v 19:00, v neděli v 7:00

V sobotu 31. srpna pořádá Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (VMG) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) a Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) Noc pro netopýry a lelkování v ptačím parku Mnišské louky. 

 „Loni se podařil odchyt tří druhů. Zastoupen byl netopýr vodní, nejmenší a vousatý,“ říká ornitolog a chiropterolog Břeněk Michálek a se smíchem dodává, „vousatý nám dal nejvíc zabrat, protože byl velice podobný vzácnému netopýru alkathoe, kterého jsme vyloučili po pečlivém prozkoumání fotografií až o několik dní později. Netopýr alkathoe už na Mnišských loukách v minulosti odchycen byl, proto jsme nechtěli nic podcenit.“

Sraz je v 19 hodin u vstupu do ptačího parku Mnišské louky. Kromě odchytu netopýrů se mohou účastníci těšit na odchyt ptáků a povídání o ptačím parku a exmoorských pony, kteří zde vytvářejí pestré prostředí nejen pro luční druhy ptáků, se správcem Mnišských luk ornitologem Josefem Rutterlem. Účastníci mohou nocovat ve svých stanech, nebo ve spacáku pod širákem. Během noci proběhne pokus o odchyt lelků.

„Rozhodně stojí za to se nechat v noci vzbudit, protože vidět živého lelka je fantastický zážitek,“ říká za Ekoporadnu Orsej Mgr. Kateřina Ledvinová, „loni se do sítí odchytili hned tři. Jsou to nádherní ptáci s obrovskýma očima, kteří otevírají doširoka zobák a vydávají skoro strašidelné zvuky.“ 

Pro ty, kteří se rozhodnou na akci zavítat až druhý den, nebo půjdou spát domů, je začátek dopoledního programu stanoven na sedmou hodinu.

Ptačí park Mnišské louky je jeden ze šesti ptačích parků v České republice. Jedná se o území, kde se díky výkupu pozemků z darů podporovatelů a členů České společnosti ornitologické obnovuje příroda a vytvářejí se podmínky šité na míru ohroženým a ubývajícím druhům ptáků, kteří v naší zkoušené krajině ztrácejí místa především k hnízdění.

Pro účastníky budou připraveny informační materiály o ochraně netopýrů. Akce je zdarma a není potřeba se na ni hlásit předem.

Bližší informace na emailu ekoporadna@muzeumcl.cz a rutterle@birdlife.cz.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty