Noc literatury poprvé i v muzejní knihovně
Srdečně vás zveme 18. září na jedinečný literární večer.
Atmosféra klášterní knihovny je jako stvořená pro čtení z knihy Thomase Hürlimanna Rudý diamant, která nás zavede do klášterního internátu ve švýcarských horách. Artur se po příjezdu do ústavu stává chovancem číslo 230, jeho život ovládne tvrdá disciplína a průměrnost. Mrazivě nudnou každodennost rozvíří až pátrání po ztraceném diamantu, který pochází z habsburské pokladnice a má být ukryt právě zde.
Úryvek z knihy vám bude číst Jiří Gottlieber!
Letošní ročník Noc literatury 2024 představí 22 evropských knih - na pět vybraných se můžete těšit i v České Lípě!
Městská knihovna - čte Dita Krčmářová
Knihovna Vlastivědného muzea a galerie - čte Jiří Gottlieber
Klub U Bílýho černocha - čte Michal Prokop
Centrum textilního tisku - čte Martina Hodinková
Nová úřadovna U Synagogy - čte Štěpán Kňákal
Začátky paralelního čtení: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00 hodin
Co budeme číst v naší muzejní knihovně?
Thomas Hürlimann: Rudý diamant
Tento fascinující příběh švýcarského autora Thomase Hürlimanna se odehrává v prostředí švýcarského kláštera a zkoumá témata víry, viny a vykoupení. Hürlimann mistrně kombinuje humor s hlubokými myšlenkami o lidském životě a jeho smyslu. Pokud máte rádi knihy, které vás nutí přemýšlet a zároveň vás pobaví, „Rudý diamant“ je tou správnou volbou!
Thomas Hürlimann je jedním z nejuznávanějších současných švýcarských autorů a za své dílo obdržel řadu literárních ocenění.
Přijďte si vychutnat literární večer plný skvělých knih. Těšíme se na vás!
Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení – Noc literatury. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.
Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků.
Projekt pořádají Česká centra od roku 2006. V roce 2013 se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá.
Noc literatury se účastní i mnoho evropských a mimoevropských měst. Projekt se postupně rozrůstá a stává se kulturní akcí s mezinárodním rozměrem.