• Home
  • XIX. Hornická muzejní noc

XIX. Hornická muzejní noc

10. června 2022 / od 18 do 24 hodin

Areál bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě a Archeologické muzeum Českolipska – Šatlava

Muzejní noc se po dvou ročnících vrací v červnovém termínu a do celého klášterního areálu. Tradiční akce Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě ve spolupráci s městem Česká Lípa proběhne v pátek 10. června. Devatenáctý ročník naváže na nově otevřenou stálou expozici Těžba uranu na Českolipsku a ponese se v duchu hornictví.

„Celá akce bude zahájena slavnostním ceremoniálem před radnicí na náměstí T. G. Masaryka. Starostka města Ing. Jitka Volfová předá hornickému procesí klíč od města a průvod se zástupci cechu hornického a s koňmi taženým kočárem se vydá do muzea a přilehlých klášterních zahrad,“ upřesňuje výjimečný začátek Muzejní noci Vlaďka Procházková, vedoucí oddělení výstav, výchovy a propagace.

Kromě nevšedního pohledu do všech muzejních expozic bude pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program, z části se dotýkající právě tradicemi opředeného hornictví. Ukázka slavnostního pasování do cechu hornického, tzv. skok přes kůži, středověké fárání ve štole, ukázky báňské záchranné techniky a možnost vyzkoušet si praktické dovednosti báňských záchranářů, tradiční řemesla jako kovář a mincmistr, rýžování zlata a mnohé další. Záštitu
a odborný dohled poskytnou Hornicko-historický spolek pod Ralskem a středisko ZBZS Hamr na Jezeře.

Hudebního programu se zhostí dechová hudba Mostečanka se svým hornickým repertoárem a Jazzová farma českolipské zušky. Nejen děti zaujme vyprávění o dolování pokladů, nebude chybět pohádka, soutěže a pohybové disciplíny. Závěr večera vyvrcholí světelnou show.

Ani letos nebude chybět pestré občerstvení. Můžete se těšit na pražené mandle, sýrové pochoutky, sladké i slané palačinky a samozřejmě nebudou chybět  klobásky a jiné dobroty. K ochutnání bude i několik druhů chmelového moku.

S platnou vstupenkou z muzejní noci bude možno v těchto večerních hodinách navštívit
i Šatlavu – archeologické muzeum Českolipska.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty