• Home
  • XIX. hornická muzejní noc

XIX. hornická muzejní noc

10. června 2022 / 18 průvod z městského parku,  19–24 h program v muzeu

18.00 Hornický průvod z městského parku
19.00 Otevření Hornické muzejní noci
19.30 Chůdaři – klášterní zahrada
19.30 Hornická loutková pohádka – galerie Jídelna
20.00 Mostečanka (hornický dechový orchestr) – klášterní zahrada
20.45 Skok přes kůži – klášterní zahrada
21.15 Verbováníčko (interaktivní pohádka) – klášterní zahrada
22.00 Jazzová farma ZUŠ Česká Lípa– klášterní zahrada
22.00 Hornická loutková pohádka – galerie Jídelna
22.30 Chůdaři – klášterní zahrada
23.00 Ohňová a světelná show – amfiteátr

Muzejní noc se po dvou ročnících vrací v červnovém termínu a do celého klášterního areálu. Tradiční akce Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě
ve spolupráci s městem Česká Lípa proběhne v pátek 10. června. Devatenáctý ročník naváže na nově otevřenou stálou expozici Těžba uranu na Českolipsku a ponese se v duchu hornictví.

„Celá akce bude zahájena průvodem, který v 18 h vyrazí z městského parku před radnici na náměstí T. G. M., kde starostka České Lípy Ing. Jitka Volfová předá hornickému procesí klíč od města. Následně se průvod se zástupci cechu hornického a s koňmi taženým kočárem vydá do muzea a přilehlých klášterních zahrad,“ upřesňuje výjimečný začátek Muzejní noci Vlaďka Procházková, vedoucí oddělení výstav, výchovy a propagace.

Kromě nevšedního pohledu do všech muzejních expozic bude pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program ve spolupráci s agenturou Merlet, z části se dotýkající právě tradicemi opředeného hornictví, dále ukázka slavnostního pasování do cechu hornického, tzv. skok přes kůži, ukázky báňské záchranné techniky a možnost vyzkoušet si praktické dovednosti báňských záchranářů. Dětem na míru bude nachystána „tovaryšská stezka“ na Rajském dvoře se čtyřmi stanovišti (kovář, mincířka, rýžování zlata a jízda s tratárkem). Záštitu a odborný dohled poskytnou Hornicko-historický spolek pod Ralskem a středisko ZBZS Hamr na Jezeře.

Hudebního programu se zhostí dechová hudba Mostečanka se svým hornickým repertoárem a Jazzová farma českolipské zušky. Dvě loutkové pohádky a jedna interaktivní pohádka potěší děti i dospělé. Závěr večera vyvrcholí ohňovou a světelnou show.

I letos bude připraveno pestré občerstvení. Můžete se těšit na pražené mandle, sýrové pochoutky, sladké i slané palačinky, valašské frgále a staročeskou kuchyni a v přízemí hlavní budovy najdete ochutnávky hornické kuchyně. Medovina, dobrá káva a míchané alko i nealko koktejly též nebudou chybět.

S platnou vstupenkou z muzejní noci bude možno v těchto večerních hodinách navštívit
i Šatlavu – Archeologické muzeum, kde bude též připraven tematický program.

    

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty