• Home
  • Mezinárodní den archeologie v České Lípě 2020

Mezinárodní den archeologie v České Lípě 2020

"Mezinárodní den archeologie je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů."

Svátek archeologie byl poprvé slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. Od roku 2014 se pravidelně koná i v České republice.

Podobně jako některé organizace u nás nebo ve světě jsme přemýšleli nad možnostmi, jak veřejnost o svátek archeologie a radosti z poznávání naší minulosti zcela nepřipravit. Přicházíme tak s realizací Mezinárodního dne archeologie způsobem zcela bezpečným a více hravým. Věříme, že potěší děti i dospělé.
Za archeologií jedné z nejvýznamnějších lokalit regionu se tentokrát vydáme on-line.

Připravili jsme pro Vás zkušební aplikaci pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, tematicky zaměřenou na mimořádnou lokalitu vrcholně středověké a novověké hrnčířské výroby na severu Čech - českolipské Hrnčířské čtvrti.

Jak na to?

V tomto odkazu si stáhněte soubor s obrázky – textovými kartami (soubory vmg 1 až 4 ve formátu JPG nebo PDF pro tisk).
Karty s popisky k exponátům a ručně skrývané archeologické sondě si vytiskněte, každý obrázek zvlášť, nebo si je zobrazte na jiném zařízení.

Stáhnout obrázky pro tisk Stáhnout aplikaci pro Android

Zipový soubor s aplikací rozbalte a nainstalujte aplikaci pomocí souboru vmg.apk ve složce bin a povolte použití fotoaparátu.

Pokud poté zaměříte fotoaparát telefonu na obrázek, virtuálně se Vám zobrazí jeden z našich exponátů - nálezů z Hrnčířské čtvrti. Stejným způsobem budete moci nahlédnout do jedné z archeologických sond záchranného výzkumu v roce 2014.

Náš tip:  kartu se sondou si položte na zem, karty s artefakty umístěte na stůl nebo na polici. Vyzkoušet můžete doma i venku.

Aplikace je ve zkušební verzi a nadále bude rozvíjena pro potřeby rozšíření možností prezentace informací a exponátů ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a jeho pobočkách Archeologickém muzeu - Šatlavě v České Lípě, Vísecké rychtě v Kravařích a Památníku K. H. Máchy v Doksech.
 

 

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty