LÉČIVÝ ŠPITÁLEK - Dny lidové architektury

22. července 2023/10-18

V programu letošních Dnů lidové architektury se v Památníku K. H. Máchy s úctou vracíme k prapůvodnímu významu této stavby, a proto jsme pro vás připravili tzv. „léčivý špitálek“.
Nejstarší roubené stavení v Doksech nechala v roce 1669 postavit hraběnka Marie Františka z Vrtby jako panský špitál pro „šest osob starých a věkem sešlých, kteří by již chleba svého vypracovati nemohli, totiž tří mužů a tří žen a tří dětí osiřelých, aby se do školy daly a tam zůstaly, až by věku svého třinácti let dorostly“.
Špitálek měl vlastní kapli sv. Jana Nepomuckého, a tak mohla být kromě stravy, ošacení, topení a léků poskytnuta jeho obyvatelům i duchovní péče, spočívající nejen v modlitbách a pobožnostech, ale i ve zpěvu a útěšných promluvách.

V sobotu 22. července 2023 se tak památník i zahrada stanou oázou pro všechny, kteří potřebují načerpat energii, chtějí se něco dozvědět o bylinkách, přírodním léčitelství, tradiční čínské medicíně, léčivé síle doteku. Během workshopů se naučíte malování henou, přírodnímu barvení oděvů, výrobě ochranných talismanů, a dokonce si budete moci vyrobit bylinnou tinkturu a přírodní parfém pod pečlivým vedením aromaterapeutky.

Nejen pro děti je na 13. hodinu připraveno marionetové představení na volné motivy stejnojmenného příběhu O lakomé Barce Jana Wericha.

Spolek Z chrámu přírody roztančí ve 14.30 hod. zahradu ve své hudební dílně. Přiveze velkou sbírku všemožných nástrojů – bubnů, chrastítek, píšťalek, cinkátek a etnických nástrojů z celého světa. Jednotlivé nástroje předvedou v praxi a rozezní je za doprovodu zpěvů a tance. Zvláštním zážitkem určitě bude hra na sluneční buben neboli buben štěstí.

V závěru dne rozezní zahradu léčivé tóny křišťálových mís. Umělkyně, průvodkyně a léčitelka Jiřinka Solvana vás provede energiemi tónů a zvuků vesmírné hudby křišťálových mís.

Program:

- přírodní barvení oděvů a zero waste móda v podání Martiny Benešové
                          - malování henou s Kateřinou Gajou
                          - bylinkové tvoření s Lucií Manawa
                          - léčení barvami s Kateřinou Ledvinovou
                          - bylinková dílnička s Monikou Sibřinovou
11.00–16.00    Z chrámu přírody – uměleckořemeslný workshop zpracování dřeva
                          - výroba rytmických nástrojů, talismanů, lapačů snů
13.00                O lakomé Barce (Jan Werich: Fimfárum) – pohádka v podání divadla KAKA

14.00–18.00     Aromalékárna – výroba přírodního parfému s odborným aromaterapeutem Ing. Šárkou Patrnou

14.00               Mgr. David Panuška – přednáška o duševním zdraví

14.30               Hudební dílna DRUMSALA – zpěv a tanec za doprovodu rozličných hudebních nástrojů pod vedením spolku Z chrámu přírody