• Home
  • Kurz semenaření

Kurz semenaření

Vlastivědné muzeum a galerie, p. o. Libereckého kraje a Ekoporadna Orsej si dovolují pozvat příznivce semínkovny Ekoporadny Orsej i drobné pěstitele, kteří dosud semínkovnu neobjevili, na dvouhodinový kurz o semenaření, který bude lektorovat Klára Hrdá, zakladatelka semínkoven v Čechách, 27. srpna 2023 od dvou hodin na zahradě muzea.

Tradice, zachování lokálních a oblíbených odrůd, nezávislost na osivářských společnostech, úspora peněz, zábava,… to jsou benefity, které nabízí domácí semenaření, tedy produkce vlastního osiva.

„Každý, kdo alespoň v minimální míře zahradničí, nebo třeba pěstuje pokojové rostliny, už stál před myšlenkou rozmnožení svých obzvlášť vydařených kusů. V začátcích to bývá zábavný experiment, jehož výsledek nemusí být jistý. Nastudování potřebné literatury, zhlédnutí hobby pořadů či návodů na youtube, a přesto to nevyjde. Jednou z příčin neúspěchu může být i nesprávný sběr semen,“ říká vedoucí ekoporadny Mgr. Kateřina Ledvinová.

Se základními pravidly a připravena odpovídat na konkrétní dotazy přijede do České Lípy poslední srpnovou neděli zakladatelka Iniciativy Semínkovna v Čechách paní Klára Hrdá.

„Paní Hrdá už byla před více než rokem na zahájení činnosti naší semínkovny. Od té doby jsme se už značně posunuli. Sdílelo se už přes padesát druhů semen, od různých klasických plodin, jako je hrách a fazole, po okrasné rostliny, ale třeba i některé druhy lučního kvítí. Kromě toho jsme swapem pro zavařovací sklenice a sdílíme i odkopky. Teď už chybí jen dohnat trochu té teorie u některých rostlin, kterou nám poskytne odborník,“ dodává vedoucí ekoporadny.

Vstupné je zdarma a lze vzít s sebou i osivo na sdílení.
 Mgr. Kateřina Ledvinová
 Ekoporadna Orsej

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty