• Home
  • Krvavý román Josefa Váchala

Krvavý román Josefa Váchala

Putovní výstava představí legendární Krvavý román

výstava 1. 3. – 1. 5. 2023

galerie Jídelna

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě bude na dva měsíce hostit Krvavý román Josefa Váchala, výstavu věnovanou nejznámějšímu tisku českého malíře, grafika a vyučeného knihaře. Součástí výstavy bude i faksimile, tedy velice přesné napodobení originálu, zmíněného knižního díla.

Krvavý román, s podtitulem Studie kulturně a literárně historická, vydal Josef Váchal (1884–1969) v roce 1924. Kniha je parafrází literatury, která hraničí s kýčem, je věnována krvavému románu, literárnímu žánru brakové literatury oblíbenému zejména v 2. polovině 19. století, pro nějž byl typický jednoduchý senzační děj plný zvratů, notná obsáhlost a sešitové vydání. Kniha má dvě části, studii žánru a vlastní krvavý román. Text byl sázen rovnou bez rukopisu, proto se v něm objevují časté tiskařské chyby, a můžeme tak dílo řadit k předchůdcům českého automatismu a surrealismu. 

Josef Váchal vytvořil dílo v secesním duchu jako Gesamtkunstwerk a nejenže ho napsal, ale také vysázel, ilustroval dřevoryty, svázal a vlastním nákladem v počtu sedmnácti exemplářů vydal.

Jednotlivé výstavní panely přiblíží jednak osobnost autora, sbírku jeho „krvavých“ kolportážních románů, ale i samotný literární žánr.

Výstavu zapůjčilo Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty