• Home
  • Konvergence - vyvřeliny a naplaveniny

Konvergence - vyvřeliny a naplaveniny

2. 4. – 13. 11. 2022
ambit Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

Výstava výtvarníků s vazbou na Českolipsko a vydání knihy rozhovorů – kulturní událost letošní sezony

Unikátní výstavu obrazů, soch, objektů a grafik 15 výtvarníků s fotografiemi míst, kde tvoří a žijí, hostí do listopadu 2022 klášterní ambit VMG. Výstava je pevně spojena se stejnojmennou knihou rozhovorů, které s vybranými výtvarníky vedl Pavel Kraus, a fotografií talentované studentky Jasmíny.

„Výstava Konvergence – vyvřeliny a naplaveniny zahrnuje obrazy, grafiky a sochy 15 výtvarníků, kteří žijí své životy, ojedinělé příběhy a osudy v příhraničním Libereckém kraji, potažmo na Českolipsku, kteří se zde usadili, byli sem naplaveni nebo vykrystalizovali z hlubinného magmatu tohoto kraje,“ vysvětluje Pavel Kraus. Pečlivě vybraní autoři se na výstavě představují v 85 vlastních výtvarných dílech a prostřednictvím 120 snímků mladé fotografky Jasmíny, která zde předkládá jejich osobité portréty a subjektivní fotografické pohledy do jejich ateliérů, domů a domovů.

Petr Císařovský, Jiří Černý, Jaroslav Holý, Miroslav Jiránek, Lukáš Karbus, Václav Kubát, Tomáš Novotný, Luboš Plný, Roman Řezáč, Vladimír Svoboda, Regina Šišmišová a Atila Vörös, to jsou jména, která nalezneme nejen na výstavě, ale i ve stejnojmenné knize. Obsáhlá publikace shodné tvůrčí dvojice Kraus / Jasmína přináší osobnostní profily výše jmenovaných a mnohé fotografie.

V intimních rozhovorech vedených Pavlem Krausem se rozkrývají výrazné osobní příběhy a rozličný charakter práce jednotlivých umělců v kontextu se sídelními, historickými, krajinnými a sociálními strukturami a danostmi. Velká část výpravné publikace je vyhrazena kolekci výtvarně-dokumentárních fotografií.


kniha je k dostání ve vrátnici VMG za 400,- Kč a ZDE

12. listopadu od 15 hodin komentovaná prohlídka s Romanem Řezáčem a fotografkou Jasmínou.

  

Fotografie z vernisáže: Vladimír Štěpánský a Jakub Mencl

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty