• Home
  • Ještědský hřbet jako geologická učebnice

Ještědský hřbet jako geologická učebnice

Síň Josefa Maštálka

19. 3. – 26. 5. 2024

Krátkodobá výstava představuje vznik Ještědského hřbetu, dominanty Libereckého kraje. Výstava je doplněna o fotografie z různých zajímavých lokalit, animované video o vzniku Ještědského hřbetu od České geologické služby či unikátní soubor achátů a ametystů.

Jaká je geologická minulost Ještědského hřbetu? Mnoho lidí žije v představě, že toto pohoří vzniklo sopečnou činností, ale opak je pravdou. „Ještědský hřbet nebyl doposud komplexně geologicky popsán, toto území je geologicky hodně složité, o čemž hovoří již vrcholové partie tvořené šedo-bílými kvarcitovými skalami. Mocné geologické procesy jednotlivých orogenezí formovaly tuto oblast do tzv. krystalinika, které je tvořeno prastarými zejména metamorfity,“ upřesňuje geolog Petr Mužák, autor výstavy.

Výstava je určena všem návštěvníkům, zejména však žákům a studentům, kteří mají zájem se něco dozvědět o petrologii, mineralogii a regionální geologii tohoto jedinečného území a seznámit se s jeho pestrou geologickou skladbou, pokochat se různými minerály, prohlédnout si pár zkamenělin, dočíst se něco o starých důlních dílech a jeskyních. V rámci výstavy bude ke zhlédnutí i unikátní soubor achátů a ametystů z oblasti mezi Prosečí pod Ještědem a Hodkovicemi nad Mohelkou, který pochází ze soukromé sbírky Jaroslava Šutáka.

V rámci doprovodného programu proběhne v sobotu 23. 3. ve 13.30 v klubovně muzea přednáška Petra Mužáka, následovat bude komentovaná prohlídka výstavy. V sobotu 13. 4. proběhne geologická exkurze zaměřená právě na kvarcitové skály Ještědského hřbetu. Podrobnosti budou zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích muzea.

 

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty