Jak se šije kniha

V ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se nachází expozice knihařská dílna, kterou muzeum zakoupilo v roce 2001 z pozůstalosti Miloše Vítka, vyučeného knihaře.

Mechanické stroje (kovový lis, řezačka, pákové nůžky, dřevěný lis, šička a další) jsou plně funkční. Pracovníci muzea Vás knihařskou dílnou provedou a ukáží Vám, jak se kniha pomocí těchto strojů vyrábí. Předvedou Vám ruční šití knižního bloku a výrobu lepenkové knižní vazby. Loni získalo muzeum plně funkční zlatičku, na které Vám předvedou, jak se kniha zdobila a jak se tiskl název knihy a jméno autora na hřbet a desky knihy. Na knihách z muzejní knihovny Vám ukáží různé druhy knižních vazeb.