Den zvířat

Den zvířat – Pestrá krajina se zvířaty

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, p. o. Libereckého kraje a Ekoporadna Orsej pořádají ve čtvrtek 6. 10. 2022 Den zvířat s podtitulem Pestrá krajina se zvířaty. Mezi devátou a patnáctou hodinou mohou přicházet základní, střední a mateřské školy i široká veřejnost. Pouze kolektivy se na program, který trvá dvě hodiny, musejí objednávat přes přihlašovací formulář , aby byl zajištěn klid především pro zvířata a hladký průběh celé akce. Výjimku mají pouze speciální a praktické školy, které mohou přijít bez objednání a jednotlivá stanoviště si prohlédnou samostatně.

V zahradě kláštera, v němž muzeum sídlí, bude připraveno šest stanovišť, která budou věnována praktické ochraně nejrůznějších živočišných druhů, s nimiž se lze na Českolipsku setkat. A že půjde o opravdu nečekaně pestrou nabídku, se přesvědčí každý. Cílem akce je návštěvníkům ukázat, že praktická ochrana živočichů je nezbytná. Připraveni proto budou např. zástupci České společnosti ornitologické, kteří představí ptačí park Mnišské louky a jeho zajímavé obyvatele, nebo lesníci z Českých lesů z Obory Vřísek prezentující chov kozy bezoárové.  S dravými ptáky seznámí účastníky akce sokolník a zastoupeny budou samozřejmě i zvířecí útulky, exotická zvířata představí minizoo. Nejen kočičky a pejsci se totiž mohou dostat do situace, kdy ztratí domov a někdo se o ně musí postarat.

„V dnešní době už si jen těžko můžeme říct, že necháme něco na přírodě a že příroda se o to postará,“ říká organizátorka Dne zvířat vedoucí Ekoporadny Kateřina Ledvinová. „Člověk svým jednáním narušil už úplně všechno a příroda naši pomoc prostě potřebuje. To platí hlavně o domácích či řekněme o u nás běžných zvířatech, ale v posledních letech se v soukromých chovech objevují i exotická zvířata, kterých se pak lidé zbavují. Každý by měl cítit svůj díl odpovědnosti, pokud jde o životní prostředí. Organizace, které se starají o přírodu či zachraňují zvířata, tvoří jen vrcholek ledovce,“ dodává. K dispozici budou samozřejmě i různé materiály týkající se ochrany a pomoci živočichům.

Každé stanoviště bude rozděleno na dvě části. Odborná část programu bude připravena pro starší žáky, kreativní a pohybová stanoviště budou určena pro mateřské školy. Na zajištění jednotlivých stanovišť se budou podílet i pracovníci DDM Libertin v České Lípě a studenti ze SZŠ a SOŠ, Česká Lípa, p. o. Vstupné je zdarma, akce je financována z prostředků Libereckého kraje.

Mgr. Kateřina Ledvinová
Ekoporadna ORSEJ

e-mail: ekoporadna@muzeumcl.cz
tel.: 774 825 089

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty