• Home
  • Českolipská dívka

Českolipská dívka

Připravili jsme pro vás virtuální výstavu. Spustit si ji můžete zde.

První virtuální výstava s názvem Českolipská dívka vás zavede do České Lípy v prvních letech dvacátého století.

Hlavní postavou tohoto příběhu je Hilda Ulbrichtová, jejíž unikátní soubor fotografií se dochoval ve sbírkách muzea. Hilda se narodila v roce 1904 manželům Antonínu a Anně Ulbrichtovým.

Antonín, varnsdorfský rodák, narozený roku 1880 žil většinu svého života v České Lípě, kde zemřel v roce 1969. Ve Varnsdorfu se vyučil litografem. Stal se i uznávaným grafikem, reprodukčním fotografem a konstruktérem map. Většinu svého profesního života pracoval u českolipské tiskařské firmy Johann Künstner, kterou posléze i technicky řídil a podílel se na vysoké úrovni zdejší polygrafie.

Antonín byla nadšený fotograf, svou jedinou dceru od narození fotografoval a snažil se zachytit každý její krůček. Na něžných snímcích můžeme vidět Hildu po koupání, v zimním oblečku, na procházce s maminkou, nastrojenou při prvních narozeninách. V předškolním věku je vyfotografovaná při sáňkování, při hraní si s panenkou a s kočárkem, a také s kornoutem bonbónů při prvním dni ve škole. Zároveň jsou fotografie dokumentem o životě předválečné středostavovské společnosti v našem městě.

Hildě bohužel nebylo dopřáno dožít se dospělosti. V říjnu roku 1920, kdy se opět vrátila španělská chřipka, Hilda zemřela. Pohřbena byla 28. října 1920 a uzavřel se tak krátký životní příběh českolipské dívky, která by byla zcela zapomenuta, nebýt otcovy záliby ve fotografování.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty