MYKOLOGICKÝ KROUŽEK S PORADNOU – pro děti i dospělé

Zahájení: 16. 10. 2017
Další termíny konání: 30. 10.,  6. 11.,  13. 11., 20. 11.,  27.11.

Místo konání: Velká klubovna Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (II. patro)

Doba konání: 16.00 – 17.45 hodin

Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (VMG) ve spolupráci s mykologem Josefem Slavíčkem zahájila v pondělí, 16. 10. aktivní činnost nově založeného mykologického kroužku první schůzkou, které se zúčastnilo 12 účastníků, a to nejen z České Lípy, ale také z Mimoně, Holan, Rynoltic a Děčína. 11 účastníků projevilo zájem stát se řádnými  členy mykologického kroužku a srdečně vítáni budou i zájemci další.

Této zahajovací schůzky, kde byly řešeny nejen organizační záležitosti, cíle a plány kroužku, využilo také několik účastníků k tomu, aby naplnili i další jeho poslání, a to veřejně přístupné mykologické poradny, kam mohou nosit zájemci houby k určení právě v době jeho konání. Během pondělního podvečera tak byly odborně determinovány a popsány následující druhy hub: václavka hlíznatá (Armillaria gallica), holubinka hlínožlutá (Russula ochroleuca), čirůvka fialová (Lepista nuda), čirůvka dvoubarvá (Lepista saeva), čirůvka zemní (Tricholoma terreum), čirůvka zelánka (Tricholoma equestre), čirůvka šedožemlová (Tricholoma scalpturatum), penízovka kuželovitá (Rhodocollybia butyracea f. asema), ryzec smrkový (Lactarius deterrimus), ryzec šeredný (Lactarius turpis), šupinovka kostrbatá (Pholiota squarrosa), z vzácnějších druhů pak chřapáč kadeřavý (Helvella crispa), šupinovka nádherná (Gymnopilus spectabilis) a zejména pak čirůvka masová (Rugosomyces carneus). Mykolog Josef Slavíček ke každému determinovanému druhu podrobně vysvětlil jeho determinační znaky, případnou možnou záměnu s podobnými jedovatými druhy, a u jedlých druhů i jejich možnou kuchyňskou úpravu. Program zahajovací schůzky byl přijat s velkým ohlasem a na další zajímavé setkání s mykologem se můžete těšit již v pondělí 30. 10. 2017 v 16.00 hodin.

Výzva návštěvníkům

Pokud se chcete do mykologického kroužku a s ním spojené mykologické poradny aktivně zapojit, pak je tu příležitost pro vás. Ve výše uvedených termínech a časech, můžete přinést do muzea jakékoliv druhy hub, které si můžete nechat nejen bezpečně určit, ale také se o nich více dozvědět.

Program mykologického kroužku je zdarma a je pořádán pro zájemce o mykologii bez omezení věku Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě.

Bližší informace u koordinátorky Ekoporadny Orsej – Veroniky Ličaverové, DiS. (ekoporadna@muzeumcl.cz, 774 825 089).